logo.gif

Сьогодні День матері!

Привітайте своїх матусь!

У другу неділю травня в Україні, починаючи з 2000 року, офіційно відзначається міжнародне свято – День матері.

Людство ще не придумало слів, які могли би виразити всю глибину вдячності, любові і поваги нашої до мами. Немає для кожного із нас людини дорожчої, ніж мама. Мамине серце живе любов’ю до дитини будь-якого віку. Воно б’ється в унісон з нашими радощами й перемогами; воно болить нашими болями і стражданнями. Ми звикаємо до цього і забуваємо, що кожне наше лагідне слово, навіть короткий дзвінок допоможуть материнському серцю битися довше і рівніше. Тож говорімо своїй мамі, як ми її любимо і як хвилюємося за неї! Кажімо сьогодні, зараз, щоб не шкодувати колись…

Твоя любов дає мені наснагу,
Твоя любов веде в незнаний світ.
Так будь вовік, благословенна мати,
Твоя любов вчить, як у світі жить.

Історія свята День матері. Одним із найдавніших свят, присвячених матері, вважається фестиваль на честь богині Реї, дружини бога Кроноса та матері численних богів і богинь, який відзначали навесні в Стародавній Греції. 
Приблизно в 250 році до н.е. в Римі почали відзначати релігійне свято, присвячене богині-матері Кібеле (Cybele), яке тривало три дні – з 15 по 18 березня. 
На початку 17 століття в Англії в четверту неділю Великого посту стали святкувати неділю матері (Mothering Sunday) – свято всіх матерів Англії. У цей день було прийнято провідувати мам і приносити їм у подарунок спеціальний торт, який так і називався «материнський торт». Також у неділю матері всі слуги, котрі працювали і жили у багатих родинах, отримували вихідний для того, щоб провести його зі своїми матерями. 
Традиція вітати матерів тортом, прикрашеним 12 кульками марципана, збереглася у Великобританії і до наших часів. Але, крім того, в Неділю матері прийнято звільняти матерів від будь-якої домашньої роботи – принаймні, один раз на рік її можна перекласти на плечі сильної статі. 
Однак міжнародним святом День матері став завдяки США. Перша спроба започаткувати день Матері в Сполучених Штатах датується 1872 роком – відома американська пацифістка Джулія Уорд Хоув запропонувала відзначати день єдності матерів у боротьбі за мир в усьому світі. Але, мабуть, тому що це свято швидше нагадувало День миру, а не День матері, широкої підтримки ініціатива Джулії Уорд не отримала ні в рідній країні, ні власне у світі. 
Друга спроба американців присвятити один день у році мамі була більш успішною. У 1907 році молода американка Анна Джервіс із Філадельфії, у якої передчасно померла її власна мати, атакувала державні і законодавчі органи США листами з проханням започаткувати день вшанування матерів. Через три роки її наполегливість принесла результат – у 1910 році штат Вірджинія першим визнав День Матері офіційним святом. А ще через чотири роки, у 1914 році, Президент Вудро Вільсон оголосив День матері офіційним святом всіх штатів Америки і відтоді в США його відзначають щорічно. 
Поступово друга неділя травня стала святом мам ще для 23 країн світу, а понад 30 країн обрали для нього інші дні. 
Серед української громади День Матері вперше влаштував Союз українок Канади в 1928 році. Наступного року це свято відзначалося вже й у Львові. Ініціатором урочистостей була редактор тижневика «Жіноча доля» Олена Кисилевська. Відтоді в другу неділю травня День Матері відзначали дуже широко. З 1990 року завдяки зусиллям громадських організацій, зокрема Союзу українок, свято Матері повернулось в Україну.

*  *  *

Любов матері... Що може бути сокровенніше? Жінка-мати – лаконічно, але водночас так багато... У нас підсвідомо живе довіра до неї, ми знаємо, що мати не відвернеться від своєї дитини, її любов сильніша за буденні образи. Ніхто так, як вона, не здатен відчути і зрозуміти зранену душу. Її серце щемить, коли дитині погано, вона співпереживає з нею, уміє поспівчувати. 
Кажуть, що великі люди не народжуються – їх виховують матері. Усе це факти, які тільки підтверджують, що впродовж тисячоліть, незважаючи на всі лихоліття, жінка-мати є вічним джерелом невичерпної любові та берегинею національних традицій.
У день вшанування матерів варто зупинити на мить шалений ритм життя і задуматися, чи не забули ми раптом про свою найдорожчу у світі людину. Тому що це день пам'яті про матерів цілого світу, коли віддається належне їхній праці і безкорисливій жертві задля блага своїх дітей.

             Мамі...
             Оксана Вишневська 
Хто так, як мама, уміє любити? 
Хто так зігріє тебе, як вона?
І неможливо її замінити, 
В цілому світі вона лиш одна! 
Вона, мов сонечко, тебе зігріє. 
І лагідно пригорне лиш вона. 
Ніхто тебе отак не зрозуміє, 
Ніхто не дасть тобі того тепла. 
Голубко моя, матінко рідненька, 
Моя лебідко біло-золота, 
Моя ти гордість, ніжна моя, ненька, 
Шаную я твій розум і літа. 
Немає в світі кращої від тебе, 
Матусю люба, вчителько моя! 
Дозволь мені молитися за тебе, 
Бо я ж кровиночка твоя!
 

Гаврилюк Ю.П., Янощук Л.Л.